Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

2012 PA Independent School Wrestling Tournament – Results & Brackets

09 Mar Posted by in Pennsylvania Wrestling | Comments
2012 PA Independent School Wrestling Tournament – Results & Brackets

Wyoming Seminary extended their run at PAISWT winning their 6th Consecutive team title.  They crowned 7 Champions, 4 runner-ups and went perfect with all 14 wrestlers qualifying for National Preps (top 6 qualify).  This was their largest margin of victory of the 6, with Germantown Academy coming in second for the 5th year in a row.  GA crowned 3 Champions, 3 runner-ups and a total of 12 qualifiers.

Dom Malone wrapped up his 4th Title, easily winning the Ron Nelson award for most team points in a 4 year span along with winning the Outstanding Wrestler award.

Team Scores
1   328.50   Wyoming Seminary
2   254.00   Germantown Academy
3   142.00   Kiski School
4   140.50   Malvern Prep
5   127.00   Westtown School
6   115.00   Haverford School
7    90.50   Hill School
8    80.50   Episcopal Academy
9    50.00   Chesnut Hill Academy
10    48.00   Mercersburg Academy
11    40.00   Germantown Friends School
12    38.00   Academy of the New Church
13    36.00   Valley Forge Military Academy
14    35.00   West-Mont Christian Academy
15    30.00   George School
16    25.00   William Penn Charter School
17    24.00   Friends Central School
18    20.00   Abington Friends School
19     7.00   Solebury School
20     3.00   Lake Forest

Championship
106   Danny Boychuck,  Wyoming Seminary M-Dec Barrett Connor,  Germantown Academy, 11-2
113   Brady Reilly,  Germantown Academy Dec Logan May,  Wyoming Seminary, 5-4
120   Austin Marsico,  Kiski School Dec Evan Botwin,  Wyoming Seminary, 4-3
126   Dom Malone,  Wyoming Seminary T-Fall Luke Brooman,  Episcopal Academy
132   Tyler Fraley,  Wyoming Seminary Dec Zachary Kelly,  Kiski School, 8-2
138   Chris Yankowich,  Germantown Academy Dec Ty White,  Wyoming Seminary, 3-1OT
145   BJ Crozier,  Germantown Academy Dec Jack Walsh,  Wyoming Seminary, 3-0
152   Greg Bacci,  Malvern Prep Dec Colin Saunders,  Hill School, 2-1OT
160   Conner Burns,  Malvern Prep Dec Ryan McMullan,  Wyoming Seminary, 7-2
170   Eric Morris,  Wyoming Seminary Dflt Ron Tassoni,  Haverford School
182   Conor Wasson,  Wyoming Seminary Dec LJ Barlow,  Haverford School, 3-1OT
195   Keith Corliss,  Germantown Academy Dec Colin Farawell,  Hill School, 5-0
220   Aj Vizcarrondo,  Wyoming Seminary Dec Nick Grossi,  Germantown Academy, 11-5
285   Michael Johnson,  Wyoming Seminary Dec Chuck Boddy,  Germantown Academy, 1-0

3rd Place
106   Jordan Wang,  Chesnut Hill Academy Dec Jack Gola,  Haverford School, 6-2
113   Louis Stefanik,  Kiski School Dec Austin Mortimer,  West-Mont Christian Academy, 7-5
120   Kristian Kergides,  Germantown Academy Fall Zach Coffey,  West-Mont Christian Academy, 4:50
126   Bryant Myers,  Kiski School Fall Chad Saunders,  Hill School, 0:34
132   Jared Gober,  Germantown Academy Fall Sam Flagler,  Westtown School, 2:38
138   Evan Rutenbar,  Westtown School Dec Remi Yang,  Haverford School, 5-2
145   Killian Fister,  Valley Forge Military Academy Fall Ari Yamaguchi,  Westtown School, 1:31
152   Cohl Fulk,  Wyoming Seminary Fall John Grossi,  Germantown Academy, 3:31
160   Emmanuel Markantone,  Kiski School Dec Zach Rego,  Haverford School, 12-8
170   Anthony Feliziani,  Episcopal Academy Dec Ryder Harkins,  Malvern Prep, 4-3
182   Jake Anderson,  Malvern Prep Fall Marcus Anthony,  Germantown Academy, 1:48
195   Alfredo Gianniccari,  Malvern Prep Fall Matt Doggett,  Wyoming Seminary, 1:32
220   John San_Filippo,  Mercersburg Academy Dec Harry Mauk,  Malvern Prep, 2-1
285   Viktor Pedchenko,  Academy of the New Church Fall Allan Beattie,  Kiski School, 0:51

5th Place
106   Julio del_Peon,  Episcopal Academy Dflt Schafer Hudson_Ortyn,  Westtown School
113   Jared Marshall,  Westtown School Dec Vini Nobrega,  Mercersburg Academy, 11-4
120   Aidan Greer,  George School Dec Jackson Bistrong,  Chesnut Hill Academy, 5-2
126   Dymond  Wright,  Malvern Prep Frft Killian Connor,  Germantown Academy
132   Jack Ringe,  Friends Central School M-Dec AJ Cutrufello,  Episcopal Academy, 13-5
138   Erik Moessner,  Valley Forge Military Academy Dec Schuyler Williams,  Academy of the New Church, 14-12
145   Tommy Lodge-Yanez,  George School Frft George Kunkel,  Chesnut Hill Academy
152   Eric Berger,  William Penn Charter School Fall Dean Feinman,  Haverford School, 0:32
160   Ethan Tankel,  Westtown School Frft Nick Flanigan,  Hill School
170   Clay McKee,  Westtown School Fall Wade Hoag,  Kiski School, 0:05
182   Desmond Johnson,  Chesnut Hill Academy Dec Seth Eckrich,  Westtown School, 6-3
195   Zach Cope,  Westtown School Fall Cody Russell,  Episcopal Academy, 3:44
220   Jack Melgard,  Hill School Dec Chris DiBello,  Haverford School, 6-2
285   Khari Goosby,  Germantown Friends School Fall Gevairus Flagg,  Mercersburg Academy, 1:29

7th Place
106   Cameron Vakili,  George School Fall Olivia LoGiurato,  Friends Central School, 0:42
113   Ben Grobman,  Haverford School Fall Zaid Walter,  George School, 3:16
120   Luke Neal,  Westtown School Fall Ben Quan,  Haverford School, 4:32
126   Ely Manstein,  Abington Friends School M-Dec Ben Kahn,  Friends Central School, 13-5
132   Mike Reagan,  Malvern Prep Dec ALAN ASRIANTS,  Abington Friends School, 5-3
138   Brooks Lucier,  Mercersburg Academy Dec Matt Reed,  Germantown Friends School, 7-2
145   Vince Bellwoar,  Haverford School Dec Luke Furukawa,  Germantown Friends School, 7-4
152   Will Cauffman,  Westtown School Fall Shimpei Kurokawa,  Germantown Friends School, 3:57
160   Steve Miller,  William Penn Charter School Dec Jake Marshall,  Germantown Academy, 5-0
170   Jamal Sample,  Friends Central School Dec CD David,  Germantown Academy, 8-6
182   Christian Blair,  Academy of the New Church Dec Marco Testaiuti,  Episcopal Academy, 10-3
195   Chris Karamanos,  Lake Forest Dec Ben Rubin,  Chesnut Hill Academy, 6-5
220   Jacob Lowe,  Episcopal Academy Frft Josh Weinstein,  Solebury School
285   Fred Santarelli,  Hill School Fall Peter Ciesielski,  Malvern Prep, 1:10

See PAISWT.com for complete results