Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

2011 Pennsylvania High School Wrestling Team State Tournament – Results & Brackets

11 Feb Posted by in Pennsylvania Wrestling | Comments
2011 Pennsylvania High School Wrestling Team State Tournament – Results & Brackets

2011 Pennsylvania Team Dual State Tournament

2012  Pennsylvania State Tourney

Team Results

&

Individual Results

Second Round through Finals:

  • Thursday, Feb. 10 through Saturday, Feb. 12

RESULTS & BRACKETS:

Tournament Results:

2011 PIAA AAA Team Tournament Preliminary Round Kiski Area 78, Brashear 3 Big Spring 28, Spring-Ford 22 Norristown 45, Solanco 33 Nazareth 31, Owen J. Roberts 29 Second Round Council Rock South 43, Kiski Area 23 Cumberland Valley 30, Central Mountain 25 Latrobe 27, McDowell 22 Easton 48, Big Spring 10 Central Dauphin 48, Norristown 12 LaSalle College 37, Shikellamy 24 Delaware Valley 36, Clearfield 26 Canon-McMillan 26, Nazareth 25 Round 1 Consolations Central Mountain 35, Kiski Area 22 McDowell 37, Big Spring 24 Norristown 37, Shikellamy 25 Nazareth 52, Clearfield 6 Quarterfinals Council Rock South 44, Cumberland Valley 24 Easton 39, Latrobe 12 Central Dauphin 43, LaSalle College 24 Canon-McMillan 42, Delaware Valley 23 Round 3 Consolations Central Mountain 34, McDowell 31 Nazareth 36, Latrobe 15 Semifinals Easton 40, Council Rock South 23 Central Dauphin 36, Canon-McMillan 20 Round 4 Consolations Council Rock South 34, Central Mountain 32 Nazareth 33, Canon-McMcMillan 19 3rd-place Consolations Nazareth 33, Council Rock South 24 Championship Finals Central Dauphin 36, Easton 18 2011 PIAA AA Team Tournament Preliminary Round Claysburg-Kimmel 74, Langley 6 Second Round Burrell 35, Pen Argyl 27 Bedford 39, Elmer L. Meyers 21 Huntingdon 50, Muncy 17 Ft. LeBoeuf 38, Boiling Springs 20 Reynolds 41, Chartiers-Houston 21 Bethlehem Catholic 52, Biglerville 9 Ridgway 54, Lower Moreland 21 Towanda 32, Claysburg-Kimmel 24 Round 1 Consolations Pen Argyl 51, Elmer L. Meyers 16 Boiling Springs 45, Muncy 27 Biglerville 29, Chartiers-Houston 28 (TB “E”–Most Falls) Claysburg-Kimmel 57, Lower Moreland 13 Quarterfinals Burrell 49, Bedford 15 Ft. LeBoeuf 46, Huntingdon 21 Bethlehem Catholic 38, Reynolds 19 Towanda 39, Ridgway 27 Round 2 Consolations Pen Argyl 41, Ridgway 18 Boiling Springs 33, Reynolds 28 Huntingdon 31, Biglerville 16 Bedford 36, Claysburg-Kimmel 30 Round 3 Consolations Pen Argyl 33, Boiling Springs 26 Bedford 28, Huntingdon 27 Semifinals Ft. LeBoeuf 30, Burrell 28 Bethlehem Catholic 45, Towanda 18 Round 4 Consolations Burrell 36, Pen Argyl 29 Towanda 34, Bedford 29 3rd-place Consolations Burrell 37, Towanda 15 Championship Finals Bethlehem Catholic 38, Ft. LeBoeuf 21 Team Tournament – Time Schedule (pdf) Pennsylvania Wrestling News (pawrsl.com) Brackets, Live Audio, Results (wjpa.com)