Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

2008 Junior Freestyle Nationals Results

27 Jul Posted by in State Portals | 1 comment
2008 Junior Freestyle Nationals Results

The 2008 Junior Freestyle Nationals Results as prepared by USA Wrestling:

Junior 98
Finals
Pool A 7th Place Match – Jake Schramm (Illinois) won by decision over Jacoby Bergeron (Minnesota) 4-0,3-2
Pool A 5th Place Match – William Hagany (New Jersey) won by decision over Nick Clobes (Minnesota) 5-0,2-0
Pool A 3rd Place Match – Brandon Davis (Delaware) won by pin over Brenan Lyon (Michigan) 1-2,0:44
Pool A 1st Place Match – Tyler Fraley (New Jersey) won by pin over Jade Rauser (Montana) 1-6,1:48
Junior 105
Finals
Pool A 7th Place Match – Alex Kostenborder (Oregon) won by decision over Brandon Bowers (Oregon) 11-2,4-2
Pool A 5th Place Match – Robert Dyar (Alabama) won by tech. fall over Matthew Gurule (Colorado) 6-0,9-1
Pool A 3rd Place Match – Sean Boylan (Delaware) won by pin over Brandon Nelson (Indiana) 3-0,1:09
Pool A 1st Place Match – Max Nowry (Illinois) won by decision over Ryak Finch (Arizona) 3-1,1-0
Junior 112
Finals
Pool A 7th Place Match – Kyle Waldo (Michigan) won by decision over Cesar Sanchez (California) 6-3,4-1
Pool A 5th Place Match – Alan Waters (Missouri) won by decision over Alex Minnard (Ohio) 7-5,9-2
Pool A 3rd Place Match – Cody Tyler (Missouri) won by decision over Camden Eppert (Indiana) 6-2,7-1
Pool A 1st Place Match – Ryan Mango (Missouri) won by decision over Shane Young (Pennsylvania) 4-1,4-3
Junior 119
Finals
Pool A 7th Place Match – Justin Brooks (Indiana) won by decision over Joe Roth (Illinois) 3-2,1-0
Pool A 5th Place Match – Joe Colon (Iowa) won by decision over Sharky Slyter (Kansas) 7-0,4-2
Pool A 3rd Place Match – David Thorn (Minnesota) won by decision over Vinny Dellafave (New Jersey) 1-0,3-1
Pool A 1st Place Match – Justin Forrest (Missouri) won by pin over Jon Morrison (Illinois) 1:25
Junior 125
Finals
Pool A 7th Place Match – Jake Demmon (Iowa) won by decision over Josh Keszler (South Dakota) 4-2,5-6,3-0
Pool A 5th Place Match – Justin Lavalle (Minnesota) won by pin over Eric Dunnett (New Jersey) 2-0,0:38
Pool A 3rd Place Match – Anthony Ramos (Illinois) won by decision over George Ivanov (Iowa) 3-2,1-0
Pool A 1st Place Match – Logan Stieber (Ohio) won by decision over Sam White (Ohio) 5-0,1-1
Junior 130
Finals
Pool A 7th Place Match – Chris Head (Indiana) won by pin over Jed Lightfoot (Illinois) 1:32
Pool A 5th Place Match – Bret Baumbach (Iowa) won by decision over Scott Mattingly (Ohio) 7-5,5-1
Pool A 3rd Place Match – Eric Grajales (Florida) won by pin over Mike Leholm (Michigan) 1:34
Pool A 1st Place Match – Nate Moore (Iowa) won by pin over Jose Mendoza (California) 1:31
Junior 135
Finals
Pool A 7th Place Match – Luke Vaith (Minnesota) won by decision over Kyle Bradley (Missouri) 4-2,3-2
Pool A 5th Place Match – C.J. Napier (Kansas) won by decision over Nick Lester (Missouri) 0-1,2-0,1-0
Pool A 3rd Place Match – Matthew Mcdonough (Iowa) won by pin over Dustin Walraven (South Dakota) 3-3,1:22
Pool A 1st Place Match – Dylan Alton (Pennsylvania) won by decision over Josh Kindig (Pennsylvania) 3-0,5-3
Junior 140
Finals
Pool A 7th Place Match – Tony Valek (Minnesota) won by decision over Steve Monk (Wisconsin) 2-1,3-5,4-2
Pool A 5th Place Match – Alec Hoffman (Iowa) won by injury default over Vlad Dombrowski (California)
Pool A 3rd Place Match – Craig Wilson (Missouri) won by decision over Brandon Wilbourn (Missouri) 1-0,4-0
Pool A 1st Place Match – Andrew Alton (Pennsylvania) won by pin over Bobby Barnhisel (Illinois) 1:38
Junior 145
Finals
Pool A 7th Place Match – Kyle Lang (Ohio) won by decision over Daniel Chow (Hawaii) 1-4,3-2,8-1
Pool A 5th Place Match – David Watts (California) won by decision over David Rios (California) 4-1,1-0
Pool A 3rd Place Match – Gabriel Bird (Florida) won by decision over Zach Clemente (New York) 1-1,4-4
Pool A 1st Place Match – Matt Lester (Missouri) won by pin over Jimmy Belleville (Washington) 0-1,1:41
Junior 152
Finals
Pool A 7th Place Match – Jared Kusar (Ohio) won by pin over Cody Compton (Missouri) 3-1,2-4,0:35
Pool A 5th Place Match – Brock Gutches (Oregon) won by decision over Tigran Adzhemyan (California) 2-1,2-2
Pool A 3rd Place Match – Bobby Ward (Pennsylvania) won by decision over Lee Munster (Illinois) 3-0,2-2,3-2
Pool A 1st Place Match – Mario Mason (New Jersey) won by decision over Derek St. John (Iowa) 4-0,4-0
Junior 160
Finals
Pool A 7th Place Match – Tyler Koehn (Kansas) won by decision over Corey Lear (Pennsylvania) 4-0,4-1
Pool A 5th Place Match – Dallas Bailey (Oklahoma) won by decision over Alec Ortiz (Oregon) 3-1,3-1
Pool A 3rd Place Match – Joshua Condon (Georgia) won by decision over Eric Cubberly (Ohio) 3-0,3-0
Pool A 1st Place Match – Andrew Howe (Indiana) won by decision over Alex Meade (Delaware) 0-1,3-0,6-2
Junior 171
Finals
Pool A 7th Place Match – Kyle Cuthbertson (Alabama) won by pin over Spence Patrick (Idaho) 0-1,0:42
Pool A 5th Place Match – Stephen West (California) won by decision over Ryan Loder (California) 2-1,0-7,3-3
Pool A 3rd Place Match – Ethen Lofthouse (Utah) won by injury default over Travis Rutt (Minnesota)
Pool A 1st Place Match – Ben Bennett (Michigan) won by decision over Josh Asper (Maryland) 4-0,6-0
Junior 189
Finals
Pool A 7th Place Match – Brent Haynes (Missouri) won by decision over Justin Rau (Iowa) 6-0,13-10
Pool A 5th Place Match – Jake Swartz (Washington) won by decision over Jonathan Fausey (Pennsylvania) 1-0,4-1
Pool A 3rd Place Match – Grant Gambrall (Iowa) won by decision over Josh Ihnen (Iowa) 1-3,4-0,6-0
Pool A 1st Place Match – Chris Perry (Oklahoma) won by decision over Brian Roddy (Ohio) 2-5,3-0,6-0
Junior 215
Finals
Pool A 7th Place Match – Jake Glore (Missouri) won by decision over Tony Nelson (Minnesota) 5-5,2-2
Pool A 5th Place Match – Jesse Boyden (New Jersey) won by decision over Aaron Pavlenko (Arizona) 4-0,1-0
Pool A 3rd Place Match – Orlando Scales (Ohio) won by pin over Brandon Palik (Pennsylvania) 6-8,1:22
Pool A 1st Place Match – Tyrell Fortune (Oregon) won by tech. fall over Byron Tate (Iowa) 7-1,6-0
Junior 285
Finals
Pool A 7th Place Match – John Hiles (Ohio) won by decision over Jeremy Johnson (Ohio) 1-0,1-0
Pool A 5th Place Match – Daniel Walker (New Jersey) won by decision over Jake Bruns (North Dakota) 4-0,5-6,4-2
Pool A 3rd Place Match – Ben Apland (Illinois) won by decision over Jarret (bubba) Owens (Oregon) 2-2,5-1
Pool A 1st Place Match – Eric Thompson (Iowa) won by decision over Stephen Andrus (Kansas) 6-0,3-1