Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

2008 Cadet Freestyle Nationals Results

27 Jul Posted by in State Portals | Comments
2008 Cadet Freestyle Nationals Results

The 2008 Cadet Freestyle Nationals Results as prepared by USA Wrestling

Cadet 84
Finals
Pool A 7th Place Match – Kevon Powell (Illinois) won by decision over Max Rogers (New Jersey) 7-2,4-1
Pool A 5th Place Match – Steven Hopkins (Washington) won by decision over Michael Screptock (Ohio) 2-5,2-2,5-1
Pool A 3rd Place Match – Colton Howell (Missouri) won by tech. fall over Trevor Albrecht (New Jersey) 6-0,7-0
Pool A 1st Place Match – Nick Roberts (Pennsylvania) won by tech. fall over Dylon Thompson (Colorado) 6-0,6-0
Cadet 91
Finals
Pool A 7th Place Match – Bobby Nachreiner (Wisconsin) won by tech. fall over Kasey Early (Virginia) 7-1,6-0
Pool A 5th Place Match – Joey Dance (Virginia) won by decision over Jordan Kingsley (Minnesota) 2-0,2-0
Pool A 3rd Place Match – Ruben Navejas (Washington) won by decision over Cory Clark (Iowa) 2-2,4-3
Pool A 1st Place Match – Hayden Zillmer (Minnesota) won by decision over Freddie Rodriguez (Michigan) 1-5,5-3,4-3
Cadet 98
Finals
Pool A 7th Place Match – Eric Friedman (Maryland) won by decision over Daniel Grayton (California) 1-1,1-0
Pool A 5th Place Match – Valyen Rauser (Montana) won by pin over Tanner Moon (Alabama) 0:24
Pool A 3rd Place Match – Terrel Wilbourn (Missouri) won by decision over Nathan Kraisser (Maryland) 3-2,6-0
Pool A 1st Place Match – Mark Grey (New Jersey) won by decision over Joe Orecchio (New Jersey) 7-0,1-0
Cadet 105
Finals
Pool A 7th Place Match – Blake Pepper (Missouri) won by decision over Bryce Evans (Washington) 0-3,5-4,4-0
Pool A 5th Place Match – Carson Kuhn (Utah) won by decision over Matt Correa (California) 3-1,6-0
Pool A 3rd Place Match – Kagen Squire (Ohio) won by decision over Ty Mitch (Ohio) 7-0,2-1
Pool A 1st Place Match – Cody Brewer (Missouri) won by pin over Robert Deutsch (New Jersey) 3-3,0:51
Cadet 112
Finals
Pool A 7th Place Match – Jesse Thielke (Wisconsin) won by decision over Efrain Aguilar (Washington) 1-2,1-1,3-2
Pool A 5th Place Match – Evan Silver (Maryland) won by decision over Brock Banta (Idaho) 2-0,7-0
Pool A 3rd Place Match – Edwin Cooper (Illinois) won by decision over Sean Silva (California) 1-4,4-0,5-1
Pool A 1st Place Match – Zachary Horan (Pennsylvania) won by decision over Hunter Stieber (Ohio) 4-1,6-2
Cadet 119
Finals
Pool A 7th Place Match – Nick Arujau (New York) won by decision over Daniel Deshazer (Kansas) 0-2,2-0,1-0
Pool A 5th Place Match – Mitchell Port (Pennsylvania) won by pin over Matt Kelliher (Minnesota) 3-3,0:20
Pool A 3rd Place Match – Jesse Delgado (California) won by decision over Jason Tsirtsis (Indiana) 6-0,2-1
Pool A 1st Place Match – Brandon Wright (Indiana) won by decision over Alex Dieringer (Wisconsin) 7-1,5-2
Cadet 125
Finals
Pool A 7th Place Match – Tyrell Galloway (Nebraska) won by injury default over Stephen Robertson (Illinois)
Pool A 5th Place Match – Simon Kitzis (Massachusetts) won by tech. fall over Nick Soto (Florida) 6-1,6-0
Pool A 3rd Place Match – Henry Carlson (Alabama) won by injury default over Casey Lanave (New York)
Pool A 1st Place Match – Louis Trujillo (New Mexico) won by decision over Ryne Cokeley (Kansas) 2-1,3-1
Cadet 130
Finals
Pool A 7th Place Match – Ty Davis (Ohio) won by decision over Tanner Weatherman (Iowa) 3-0,1-0
Pool A 5th Place Match – Parker Madl (Kansas) won by decision over Kyle Ash (Oklahoma) 5-0,6-0
Pool A 3rd Place Match – Zach Brunson (Oregon) won by decision over Raider Lofthouse (Utah) 5-0,9-2
Pool A 1st Place Match – Dylan Ness (Minnesota) won by pin over Stanley Taylor (Nebraska) 1:14
Cadet 135
Finals
Pool A 7th Place Match – Nick Bohn (Michigan) won by decision over Frankie Porras (Indiana) 1-6,6-3,3-1
Pool A 5th Place Match – Ravaughn Perkins (Nebraska) won by decision over Joshua Dziewa (Pennsylvania) 4-0,0-1,3-1
Pool A 3rd Place Match – Kaleb Friedley (Missouri) won by pin over Tucker Armstrong (Ohio) 2-2,0:28
Pool A 1st Place Match – Destin Mccauley (Minnesota) won by pin over Justin Deangelis (Oklahoma) 1-0,1:31
Cadet 140
Finals
Pool A 7th Place Match – Blake Sorensen (Iowa) won by decision over Pat Greco (Illinois) 4-3,1-1,3-2
Pool A 5th Place Match – Jeremy Davenport (Oklahoma) won by decision over Zak Benitz (Wisconsin) 3-0,2-1
Pool A 3rd Place Match – Seth Thomas (Oregon) won by tech. fall over Andy Mcculley (Wyoming) 7-0,2-8,8-0
Pool A 1st Place Match – Taylor Massa (Michigan) won by decision over Colby Kloetzer (Idaho) 1-2,7-4,6-0
Cadet 145
Finals
Pool A 7th Place Match – Pierce Harger (Ohio) won by decision over Wally Figaro (Florida) 3-1,2-1
Pool A 5th Place Match – Robert Pickrell (Colorado) won by decision over Sean Mcmurray (Indiana) 1-0,3-1
Pool A 3rd Place Match – Chase Nelson (Kansas) won by decision over Jordan Thomas (Michigan) 1-4,1-0,1-0
Pool A 1st Place Match – Anthony Baldasarro (New Jersey) won by decision over Blake Roulo (Virginia) 2-0,2-0
Cadet 152
Finals
Pool A 7th Place Match – Trevor Wiest (Missouri) won by decision over Zac McCray (Indiana) 7-4,6-3
Pool A 5th Place Match – Issiah Meade (Delaware) won by decision over Frank Cousins (Florida) 6-0,4-1
Pool A 3rd Place Match – Zachary Skates (Oklahoma) won by decision over Devin Aguirre (Oklahoma) 3-1,1-1
Pool A 1st Place Match – Joey Chandler (Oregon) won by decision over Bryce Hammond (California) 1-0,2-2
Cadet 160
Finals
Pool A 7th Place Match – Zak Coates (Minnesota) won by decision over Geordan Speiller (Florida) 0-5,5-2,7-0
Pool A 5th Place Match – John Staudenmayer (Pennsylvania) won by decision over Ian Roy (California) 7-0,4-0
Pool A 3rd Place Match – Preston Keiffer (New Jersey) won by decision over Nick Proctor (Illinois) 1-0,0-6,5-2
Pool A 1st Place Match – Jahwon Akui (Illinois) won by decision over Ronnie Balfour (Oklahoma) 5-0,7-2
Cadet 171
Finals
Pool A 7th Place Match – Jason Laboranti (Pennsylvania) won by decision over Dwight Howes (Colorado) 3-3,4-1,4-3
Pool A 5th Place Match – Braden Atwood (Indiana) won by tech. fall over Daniel Santoro (Illinois) 6-0,6-0
Pool A 3rd Place Match – Zach Agostino (New Jersey) won by decision over Devin Peterson (Wisconsin) 7-0,1-0
Pool A 1st Place Match – Chris Phillips (Ohio) won by decision over Ethan Blackstock (Georgia) 5-0,4-0
Cadet 189
Finals
Pool A 7th Place Match – Cameron Croy (Tennessee) won by decision over Dustin Williams (Missouri) 6-2,2-1
Pool A 5th Place Match – Harrison Honeycutt (North Carolina) won by decision over Mike Mcgrath (New York) 0-1,1-1,2-1
Pool A 3rd Place Match – Scott Schiller (North Dakota) won by decision over Matthew Loew (New York) 5-0,6-0
Pool A 1st Place Match – Andrew Campolattano (New Jersey) won by decision over Morgan Mcintosh (California) 1-0,1-0
Cadet 215
Finals
Pool A 7th Place Match – Tank Knowles (California) won by decision over Cody Krumwiede (Iowa) 8-2,3-2
Pool A 5th Place Match – John Acors (New York) won by injury default over Zeal Mcgrew (New York)
Pool A 3rd Place Match – Cody Davis (Texas) won by decision over Ben Holmes (California) 5-3,3-0
Pool A 1st Place Match – Connor Medbery (Colorado) won by tech. fall over Joshua Davis (New Jersey) 2-2,6-2,7-1
Cadet 285
Finals
Pool A 7th Place Match – Billy Vaughan (Ohio) won by decision over Marlon Sagastume (Iowa) 1-0,1-0
Pool A 5th Place Match – Austin Blythe (Iowa) won by pin over Garrett Fosdyck (Virginia) 0:13
Pool A 3rd Place Match – Sani-jonathon Fuimaono (Hawaii) won by decision over Karl Green (Maryland) 5-1,0-3,4-2
Pool A 1st Place Match – Tyler Demott (Pennsylvania) won by pin over Evan Craig (Pennsylvania) 0-8,0:30